Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Konferencja "Smart Szkoła – ZST w Smart City – Rzeszów" - Program P-TECH w ZST Rzeszów

Opracowanie: Józef Stalec. Opublikowano: 5 kwietnia 2022r.

31 marca br. w auli naszej szkoły odbyła się konferencja "Smart Szkoła – ZST w Smart City – Rzeszów", której organizatorami byli: Pani dyrektor Edyta Niemiec i Pan wicedyrektor Eugeniusz Bury. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych środowisk, m.in.: Konrad Fijołek - Prezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska - Wiceprezydent Rzeszowa, Alina Szczepańska - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Janusz Błażej - Prezes Zarządu ZETO-RZESZÓW, Michał Nowakowski - Lider projektu IBE, Roman Krzos - IBM, Aneta Czarniecka, Wojciech Jaślar - Lider regionalnego projektu IBE, Tomasz Skoczylas - Dyrektor Urban Lab i główny specjalista ds. innowacji w Urzędzie Miasta Rzeszowa, Mirosław Mazurek - Prodziekan ds. kształcenia w Politechnice Rzeszowskiej, Małgorzata Lorenc- FIBRAIN, Jerzy Maślanka - Prezes Stowarzyszenia Nasz Dom Rzeszów, Janusz Dobrzański - Prezes Zarządu NOT Rzeszów, Łukasz Szuba - Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Tomasz Michalski - Zastępca Dyrektora WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki, Piotr Piech - Dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół średnich Rzeszowa, w tym dyrekcja i nauczyciele przedmiotów zawodowych z naszej szkoły (Profesor Ireneusz Balawender był jednym z prelegentów). Konferencji przysłuchiwała się spora grupa uczniów ZST, a ponadto jej przebieg był transmitowany online na kanale YouTube. Patronat medialny nad przedsięwzięciem roztoczyły: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, nowiny, nowiny24, zaś partnerami wspierającymi były Instytut Badań Edukacyjnych i Politechnika Rzeszowska.

Ważnym akcentem podczas konferencji było podpisanie umowy partnerskiej w ramach programu P-TECH przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, Janusza Błażeja, prezesa Zarządu ZETO-RZESZÓW oraz Michała Nowakowskiego, lidera projektu ZSK4 w Instytucie Badań Edukacyjnych. To już drugie porozumienie naszej szkoły w ramach programu Instytutu Badań Edukacyjnych: pierwsza umowa dotyczyła zawodu technik programista, teraz współpraca obejmie wsparcie w zakresie technika informatyka.

Program P-TECH to połączenie wiedzy z praktyką oraz potrzebami rynku pracy w branży informatycznej. IBM zaprasza do współpracy firmy, które dzielą się ze szkołami swoją wiedzą i doświadczeniem. Program zainicjowano w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych i od tej pory został wdrożony w setkach szkół w kilkudziesięciu krajach, a do Polski zawitał w 2019 roku (aktualnie obejmuje siedem szkół średnich). P-TECH zawsze prowadzony jest we współpracy z Urzędem Miasta i Instytutem Badań Edukacyjnych, zaś patronat nad programem pełnią premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Firma ZETO-RZESZÓW dołączyła w ten sposób do Asseco Poland i jest już drugą firmą współpracującą z naszą szkołą w ramach tego międzynarodowego projektu - ta współpraca firmy ze szkołą trwa jednak już od wielu lat, lecz podpisana umowa nadaje jej nową jakość: – Wierzymy, że udział w tym projekcie przyniesie same korzyści. Zarówno uczniom zdobywającym kompetencje programistyczne, samej szkole, jak i nam, czyli rzeszowskiemu pracodawcy, obecnemu na rynku IT już ponad 55 lat – powiedział po podpisaniu umowy Janusz Błażej, prezes ZETO Rzeszów.

Warto dodać, że P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Przez pięć lat nauki uczniowie przygotowują się do matury i zdobycia dyplomu technika informatyka, poszerzają wiedzę pod opieką mentora, śledząc jego codzienną pracę i uczestnicząc w płatnych stażach. W ten sposób zdobywają specjalistyczne umiejętności, jakże cenne na współczesnym rynku pracy. – Łączenie edukacji z biznesem jest nie tylko dobrą praktyką, ale staje się wręcz koniecznością, szczególnie w obliczu szybkich zmian technologicznych – podkreślił Michał Nowakowski z Instytutu Badań Edukacyjnych.

– Zapewni młodym ludziom rozwój i zawód na przyszłość. Tym bardziej, że uczestniczą w nim tak znaczące i cenione firmy – dodał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który także złożył swój podpis pod umową. - Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie jest szkołą podejmującą wyzwania technologii najnowszej generacji, w tym inteligentnych rozwiązań. Dążymy do nowoczesnej edukacji, opartej na zarządzaniu wiedzą, nauczaniu wspomaganym elektronicznym zestawem narzędzi, ułatwiającym szybki transfer informacji. Projektowanie i programowanie na przykład inteligentnych domów, aplikacji internetowych i innych obiektów stanowi istotny element naszej edukacji zawodowej – podkreśla Edyta Niemiec – dyrektor ZST.