Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

8 edycja akcji Czytaj PL

Opracowanie: Edyta Niemiec0. Opublikowano: 13 listopada 2022r.

Listopad od lat jest kojarzony z Czytaj PL - największą w Polsce (a może i na świecie!) akcją promującą czytelnictwo (przed nami już 8. edycja projektu). Miłośnicy literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo 12 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników. Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 000 czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 000 książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów! Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych - aby wziąć w niej udział, należy: pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji.

Tegorocznej edycji akcji towarzyszy hasło "Znowu czytam". Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. Jak zawsze, 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. Pulę otwiera "Zimowla" Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), laureatki Paszportu "Polityki" 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia. Dla wszystkich fanów twórczości Jakuba Małeckiego atrakcją będzie jego przedostatnia powieść "Horyzont".
Ukłonem w stronę miłośników wielowątkowych powieści jest "Stramer" Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), czyli historia losów żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą: "Czarne morze" Karoliny Macios (Wielka Litera), "Zadra" Roberta Małeckiego (Czwarta Strona), a także "Topiel" Jakuba Ćwieka (Wydawnictwo Marginesy) oraz Remigiusz Mróz i jego "Głosy z zaświatów".

Reporterski kunszt uhonorowanego podwójną Nagrodą Literacką "Nike" – od jury i czytelników – Mariusza Szczygła poznają ci, których udział w akcji Czytaj PL zachęci do sięgnięcia po zbiór "Nie ma" (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), w wersji audio czytany przez Maję Ostaszewską. Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie, dzięki swojej książce "Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL" (Wydawnictwo Znak). Z kolei młodsi miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel "Strażnik". Stawkę tytułów Czytaj PL zamykają w tym roku dwie zagraniczne pozycje. Pierwszy z nich to poradnik Stefanie Stahl "Kochaj najlepiej jak potrafisz" (Wydawnictwo Otwarte). Drugi to "O czasie i wodzie" (Karakter), rozpisana na wiele głosów opowieść, w której islandzki pisarz i poeta Andri Snær Magnason łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. W tym roku wprowadzono jeszcze jedną ważną nowość – wszystkie tytuły będą dostępne także w wersji na czytniki.