11 edycja Narodowego Czytania - Ballady i romanse Adama Mickiewicza
Za nami jedenasta już edycja Narodowego Czytania polskiej klasyki literackiej. Nasza szkoła włączyła się w tę ogólnopolską akcję, uczestnicząc w wydarzeniu przygotowanym przez rzeszowskie szkoły średnie o profilu zawodowym (głównym koordynatorem tego wydarzenia była pani Beata Kotelnicka z ZSE).
3 września br. spotkaliśmy się w nowej bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, czytając fragmenty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, plecąc wianki z ziół i kwiatów. Utwory Mickiewicza zaprezentowali wpierw uczniowie z ZSE, a następnie zaproszeni goście (reprezentujący naszą szkołę Weronika Ostachowicz z 4bs, Krystian Gutkowski z 4bg oraz pan Józef Stalec czytali balladę "To lubię"). Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, a na koniec można było opieczętować przyniesione wydania ballad i romansów Mickiewicza okolicznościową pieczęcią, przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Warto dodać, że tegoroczna edycja akcji odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji dwóchsetlecia pierwszego wydania "Ballad i romansów". Dodajmy, że „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Zbiór ten - wydany w 1822 roku w Wilnie - wyznacza początek polskiego romantyzmu. Do ballad inspirowanych ludową tradycją, Mickiewicz wprowadza elementy świata nadprzyrodzonego (m.in. upiory, świtezianki, duchy, syreny), których zadaniem jest przywrócenie zakłóconego ładu na ziemi. Choć nie do końca wiadomo czy elementy te istnieją naprawdę, czy są tylko wytworem wyobraźni ziemskich postaci, czytelnik w ich odbiorze powinien kierować się sercem, nie rozumem, w myśl słów samego autora: "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko".