Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Spotkanie z pracownikiem firmy Fibrain

Opracowanie: Leszek Niedbała. Opublikowano: 13 listopada 2022r.

20 października odbyło się spotkanie klas 1-szych, 2-gich i 3-ich w zawodach technik elektronik i technik informatyk z przedstawicielem firmy Fibrain - Panem Krzysztofem WOŹNICĄ – specjalistą w dziedzinie optoelektroniki. Na szkolnej auli odbyła się prezentacja oraz pokazy praktyczne. Uczniowie klas elektronicznych czuwali nad nagłośnieniem i przekazem multimedialnym, tak aby wszystko co ciekawe było do uchwycenia, a atrakcji nie brakowało.

Spotkanie rozpoczęło się od pokazania czym zajmuje się firma Fibrain, a następnie w bardzo przystępnych słowach czym zajmuje się optoelektronika i czym jest włókno światłowodowe. Niesamowite wrażenie zrobiło włókno pozbawione pokrycia akrylowego, które po zgięciu w pewnym momencie zaczęło "przepuszczać" czerwone światło laserowe, które oświetlało tylko jeden z końców przewodu. Podano bardzo dużo fachowej wiedzy na temat światłowodów jednomodowych i wielomodowych. Zwrócono uwagę na ogromną pojemność informacyjną pojedynczego włókna – cieńszego od włosa ludzkiego.

Omówiono budowę kabli, sposoby zespajania włókien światłowodowych. Został przeprowadzony pokaz przygotowania i spawania włókna. Znalazł się na sali wśród uczniów ochotnik, który pod czujnym okiem instruktora zespoił włókno, które spełniło wyśrubowane normy tłumienia sygnału. Wykonano również instruktaż i pokaz pomiarów profesjonalnym reflektometrem OTDR. W lekcji uczestniczyły klasy w zawodach technik elektronik i technik informatyk: 1AT, 2AT, 3AT, 3BT, 2DT, 3DT. Zdjęcia ze spotkania wykonał Konrad Porębny z klasy 3at.