Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A+ A++

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariatzst@edu.erzeszow.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa znowu działa!

Opracowanie: Józef Stalec. Opublikowano: 5 kwietnia 2025r.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, we współpracy z Podkarpackim Kuratorium Oświaty, ponownie wznowiła program "Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa". 24 marca br., w siedzibie WSPiA uroczyście podpisano porozumienie o współpracy tej uczelni z Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie oraz 25 szkołami ponadpodstawowymi z regionu, w tym z Zespołem Szkół Technicznych w Rzeszowie, reprezentowanym podczas tego wydarzenia przez Panią dyrektor Edytę Niemiec. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: rektor WSPiA - Pan Jerzy Posłuszny, wojewoda podkarpacki - Pani Teresa Kubas-Hul, podkarpacki kurator oświaty - Pani Dorota Nowak-Maluchnik, dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - Pani Alena Myrda (powołana na to stanowisko w dniu podpisania porozumienia), wykładowca WSPiA i komendant policji w Przeworsku - Pan Bartłomiej Kowalski oraz dyrektorzy szkół średnich z Podkarpacia.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa znowu działa! Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa znowu działa! Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa znowu działa!

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa powstała w 2014 r. z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Jej głównym założeniem była edukacja młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie, takich jak patologie społeczne, odpowiedzialność karna, prawa i obowiązki uczniów oraz nowoczesne metody wykrywania przestępstw i identyfikacji kryminalistycznej. W trakcie prowadzonych warsztatów uczniowie spotykali się z kadrą naukowo–dydaktyczną WSPiA oraz osobami-praktykami, prowadzącymi zajęcia w uczelni (m.in.: prokuratorami, sędziami, funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej). Projekt obejmował również szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół w zakresie bezpieczeństwa, egzekwowania praw i obowiązków uczniów oraz odpowiedzialności karnej nauczycieli. Niestety, kiedy wybuchła pandemia COVID-19, działalność Akademii została wstrzymana, jednak teraz WSPiA wraz z Podkarpackim Kuratorem Oświaty postanowili reaktywować ją, licząc na dalszą efektywną współpracę z zainteresowanymi szkołami i instytucjami.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa znowu działa!

Podpisane porozumienie to ważny krok w budowaniu świadomości prawnej i bezpieczeństwa wśród młodych ludzi. Dzięki tej współpracy nasi uczniowie zyskają dostęp do specjalistycznej wiedzy, warsztatów i spotkań z ekspertami, pełniej poznają swoje obywatelskie prawa i obowiązki.
Zdjęcia wykonał Jerzy Żygadło /PUW Rzeszów/