Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Narodowe Czytanie "Kordiana"

Opracowanie: Józef Stalec. Opublikowano: 18 września 2024r.

W ostatnią sobotę (8 września) odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, tym razem poświęcona arcydziełu polskiego romantyzmu – "Kordianowi" Juliusza Słowackiego. Inicjatywa miała na celu popularyzację klasycznej literatury, zachęcała do sięgania po nią, służyła promocji czytelnictwa, będącego swoistą bramą do rozwoju osobistego i intelektualnego każdego człowieka.
W bibliotece Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie fragmenty dramatu Słowackiego czytali (jak to dzieje się już od kilku dobrych lat) uczniowie i nauczyciele rzeszowskich szkół zawodowych. Z naszej szkoły uczestniczyli w tym spotkaniu Stanisław Gajewski z 3a i Pan Józef Stalec.

Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego
Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego

Wybór tegorocznej książki do publicznego czytania uzasadnił w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda:
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.

Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego Narodowe Czytanie 'Kordiana' Juliusza Słowackiego

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. Lektura ta ma spore znaczenie zwłaszcza dla młodych, bo niemal każdy z nich ma w sobie coś z Kordiana: bohater ten przeżywa młodzieńcze bunty i nieudane miłości, próbując zmieniać świat.