Narodowe Czytanie "Kordiana"
W ostatnią sobotę (8 września) odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, tym razem poświęcona arcydziełu polskiego romantyzmu – "Kordianowi" Juliusza Słowackiego. Inicjatywa miała na celu popularyzację klasycznej literatury, zachęcała do sięgania po nią, służyła promocji czytelnictwa, będącego swoistą bramą do rozwoju osobistego i intelektualnego każdego człowieka.
W bibliotece Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie fragmenty dramatu Słowackiego czytali (jak to dzieje się już od kilku dobrych lat) uczniowie i nauczyciele rzeszowskich szkół zawodowych. Z naszej szkoły uczestniczyli w tym spotkaniu Stanisław Gajewski z 3a i Pan
Wybór tegorocznej książki do publicznego czytania uzasadnił w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda:
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. Lektura ta ma spore znaczenie zwłaszcza dla młodych, bo niemal każdy z nich ma w sobie coś z Kordiana: bohater ten przeżywa młodzieńcze bunty i nieudane miłości, próbując zmieniać świat.