Innowacyjny projekt Koła Elektronicznego ZST

Materiał opracowany przez: Eugeniusz Bury, •  opublikowano: 26 lipca 2019

1. O projekcie...

Jesteśmy grupą uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie, rozwijających swoje umiejętności zawodowe w ramach koła elektronicznego. Szczególnie doskonalimy swoje umiejętności w zakresie innowacyjnej elektroniki praktycznej. Członkami koła są uczniowie zainteresowani realizacją dużych projektów, osiągający również wysokie wyniki w nauce. Reprezentujemy cztery zawody: technik elektronik, technik informatyk, technik mechanik i technik organizacji reklamy.

Na 60-lecie szkoły członkowie koła zaproponowali zbudowanie dużego obiektu przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii z wykorzystaniem oryginalnych rozwiązań projektowych. Łazik marsjański to pojazd-robot trójosiowy, mogący przemieszczać się w trudnym terenie. Zdalnie sterowany pilotem, spełnia wiele funkcji: może przenosić ładunki, realizować transmisję audio/video, wykonywać pomiar temperatury. Celem projektu jest zaprojektowanie, wykonanie i oprogramowanie pojazdu oraz jego elementów, tak by było możliwe sterowanie i komunikacja z nim. Zaprojektowanie urządzenia jest oparte na silnikach BLDC, a sterowniki zostały wykonane przez członków koła. Niezwykle ważnym elementem pracy było stworzenie nadrzędnej jednostki sterującej i sterownika oraz programu umożliwiającego sterowanie silnikami.

Zdjęcie: 1a.jpgZdjęcie: 1b.jpg

2. Nasze zrealizowane projekty

Projekty wykonane w ramach zajęć koła elektronicznego, działającego w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie:

  2.1 DRUKARKA 3D

Jest urządzeniem umożliwiającym realizację wydruków trójwymiarowych. Projekt uzyskał trzecie miejsce w konkursie "Na najlepszą pracę własną uczniów szkół średnich", zorganizowanym przez SEP w 2014 roku.

Zdjęcie: 2a.jpgZdjęcie: 2b.jpg

  2.2 UNIWERSALNY SYSTEM EDUKACYJNY WYKORZYSTUJĄCY ENERGIĘ SŁONECZNĄ

Projekt uzyskał drugie miejsce w III edycji konkursu „Pokaż, co potrafisz”, zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w 2015 roku.

Zdjęcie: 3a.jpgZdjęcie: 3b.jpg

  2.3 MAKIETA SKRZYŻOWANIA Z SYGNALIZACJĄ ŚWIETLNĄ

Zdjęcie: 4a.jpgZdjęcie: 4b.jpg

  2.4 KRAJOWE ZAWODY LOTNICZE "LEARN & FLY"

W naszej szkole nie prowadzi się kształcenia w zawodach lotniczych. Jednak członkowie koła zdobyli drugie miejsce w Zawodach Lotniczych Learn&Fly, otrzymując najwyższą liczbę punktów za raport, zaś w konkursie lotów nasz model pokonał drugą odległość (31,26 m), co ostatecznie zapewniło nam drugie miejsce wśród 15 drużyn z całego Podkarpacia. Opiekun: mgr inż. Janusz Ficek. Uczniowie: Kamil Ficek 2at, Bartłomiej Kużdżał, Jan Ziemiński 1at – technik elektronik, Karol Dral 1at – technik mechanik.

Zdjęcie: DSC_0319 (1).jpgZdjęcie: IMG_8615.jpg

  2.5 INNE PROJEKTY

Członkowie koła elektronicznego zrealizowali również wiele innych projektów, m. in. lustro 3D, kostkę 3D, grę zręcznościową, zegar z widmowym wyświetlaniem czasu, itp. Przygotowują również relacje telewizyjne z imprez i uroczystości szkolnych, współorganizują promocję szkoły.

Zdjęcie: 6b.jpgZdjęcie: 6a.jpg

3. Akcja społecznościowa

Celem akcji jest realizacja „Łazika marsjańskiego ZST” oraz udział w konkursach promujących praktyczne wykorzystanie zaawansowanych technologii elektroniczno-informatycznych.
Łazik marsjański ZST jest mobilną platformą badawczo-eksploatacyjną, sterowaną bezprzewodowo, jako pojazd wsparcia astronauty w niebezpiecznych zadaniach. Łazik ma stanowić złożony układ mechatroniczny, wyposażony w:

 1. układ sterowania - sterownik oparty na mikrokontrolerze (AVR, stm32) do sterowania podzespołami łazika
 2. system telewizyjny, wyposażony w dwie kamery, współpracujący z układami transmisji bezprzewodowej w paśmie 2,4GHz lub 5,8 GHz
 3. interfejsy komunikacyjne: moduł Bluetooth do komunikacji zdalnej z urządzeniem, moduł radiowy 868 MHz do komunikacji bezprzewodowej z zewnętrznym sterownikiem, moduł wifi do komunikacji sieciowej
 4. stację badawczą z czujnikami ciśnienia temperatury, wilgotności i zbliżeniowymi
 5. manipulator z chwytakiem wyposażony w siłowniki z enkoderami

  Brzmi ciekawie? To nie wszystko!


Nasz łazik to również mobilne laboratorium badawcze, przystosowane do realizacji wymagających testów w warunkach nietypowych. Wszystkie cechy łazika stanowią dla nas furtkę do wielkiego świata nauki i techniki. Zadanie będzie osiągnięte dzięki wykonywaniu wielu żmudnych prac badawczych w pracowniach elektronicznych, a zarazem umożliwi nam udział w konkursach organizowanych przez podmioty wyższej użyteczności: SIMP, SEP, NOT, jak i w pokazach naukowych, organizowanych przez PCEN, Podkarpackie Centrum Nauki i inne.

W celu zrealizowania projektu potrzebujemy zebrać około 20 000 zł, dlatego w akcję musimy zaangażować jak najwięcej ludzi, organizacji i firm. Szacowane koszty naszego przedsięwzięcia:
 • 2 000 zł - zakup kół i elementów podwozia
 • 5 000 zł – zakup mikrokontrolera jednoukładowego do sterownika głównego
 • 10 000 zł – montaż ramienia robota i elementów systemu łączności
 • 15 000 zł - montaż elementów transmisji video
 • 20 000 zł - montaż elementów specjalistycznych i testowanie obiektu
Nasz sukces to kolejny sukces uczniów ZST Rzeszów! Wesprzyj nas!

4. Pakiety sponsorskie

  PAKIET SREBRNY - 1000 zł

 • umieszczenie logo partnera na stronie internetowej szkoły
 • umieszczenie logo partnera na obudowie łazika
 • indywidualne podziękowanie dla partnera w formie dyplomu
 • umieszczenie informacji o partnerze w mediach społecznościowych
 • indywidualne podziękowanie w postaci zdjęć, filmu prezentującego łazika

  PAKIET ZŁOTY - 1500 zł

 • umieszczenie logo partnera na stronie internetowej szkoły
 • umieszczenie logo partnera na obudowie łazika
 • indywidualne podziękowanie dla partnera w formie dyplomu
 • umieszczenie informacji o partnerze w mediach społecznościowych
 • indywidualne podziękowanie w postaci zdjęć, filmu prezentującego łazika
 • wypożyczenie łazika i jego prezentacja w firmie

5. Zespół

Młodzi, ambitni, kreatywni – to cechy, które charakteryzują członków koła elektronicznego. Wspólnie z opiekunami tworzymy kilkunastoosobowy zespół pasjonatów: elektroników, informatyków, mechaników, którzy w przyszłości zasilą szeregi studentów uczelni technicznych oraz kadry podkarpackiego i polskiego przemysłu. Rozwiązania zastosowane w łaziku stanowią w dużej części nasze autorskie pomysły.
Opiekunowie: mgr inż. Janusz Ficek, mgr inż. Wojciech Pilawski
Uczniowie: Bartłomiej Kużdżał, Kamil Ficek – technik elektronik, Mariusz Chmiel /absolwent szkoły/, Karol Dral – technik mechanik, Tomasz Jamuła, Arkadiusz Przywara – technik informatyk
Uczniowie – współpraca medialna: Emilia Balawender - technik organizacji reklamy, Maciej Niemiec - technik informatyk.

Zdjęcie: DSC_0537_1.jpgZdjęcie: DSC_0534_1.jpgZdjęcie: DSC_0544_1.jpg

6. Media i partnerzy

Partnerzy projektu:

Wkrótce pojawią się kolejni partnerzy, którzy przyczynią się do osiągnięcia przez nas wyznaczonego celu!
Partnerzy medialni:

7. Kontakt

Chcesz nas poznać?
Masz pytania odnośnie łazika lub koła elektronicznego?
Chcesz nas wesprzeć?
Masz zamiar zrobić z nami wywiad?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Eugeniusz Bury
+48 697 694 546

Wesprzyj nas!
http://www.zstrzeszow.pl/lazik.php