I edycja "Szkolnego konkursu toczenia CNC" już za nami
Na przełomie marca i kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Szkolnego Konkursu Toczenia CNC, realizowanego w partnerstwie z firmą Pratt & Whitney Rzeszów. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z klas 3g oraz 4g kształcący się w zawodzie technik mechanik. Inicjatywa ta stanowiła doskonałą okazję do weryfikacji umiejętności zawodowych naszych uczniów.
Przebieg eliminacji (etap pisemny)
W dniach 16, 20 oraz 23 marca uczniowie przystąpili do części teoretycznej. Formuła testu (40 pytań jednokrotnego wyboru, czas: 60 minut) obejmowała szeroki zakres wiedzy z podstawy programowej kwalifikacji MEC.11 (dawniej MEC.05), w tym programowanie i obsługę obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) oraz technologię obróbki skrawaniem.Finał i rywalizacja praktyczna
Do finału, który odbył się 14 kwietnia 2026 r., zakwalifikowała się piątka uczestników, która uzyskała najlepsze wyniki:
- Szymon Daniel (kl. 3g)
- Adam Cymbalista (kl. 4g)
- Jakub Dobosz (kl. 4g)
- Michał Rajda (kl. 4g)
- Dominik Wróblewski (kl. 4g)
Zadanie finałowe polegało na przygotowaniu tokarki CNC do pracy oraz na wykonaniu elementu typu wałek. W etapie praktycznym uczniowie musieli wykazać się biegłością w obsłudze układu sterowania tokarki sterownej numerycznie, umiejętnością zweryfikowania poprawności programu do obróbki wałka oraz poprawnego wprowadzania wartości korekcyjnych narzędzi. Ważnym kryterium oceny było też stosowanie się uczniów do przepisów BHP podczas pracy na obrabiarce. Prace zwieńczyły pomiary kontrolne wykonanej części przeprowadzone przez komisję konkursową.
Ogłoszenie wyników
Zwycięzców poznamy już w maju podczas konferencji "Droga do KARIERY", która odbędzie się w naszej szkole. W konferencji będą uczestniczyć przedstawiciele firmy Pratt&Whitney oraz Politechniki Rzeszowskiej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przykładną postawę podczas konkursu i profesjonalne podejście do zadań konkursowych.











