Uroczyste ślubowanie klasy I XIV Liceum Ogólnokształcącego
Z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Kadeta uczniowie klasy I wojskowej XIV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie złożyli uroczyste ślubowanie. Na sztandar szkoły ślubowali: Lena Król, Lena Łuszczki, Kacper Czternastek oraz Maksymilian Janiec. W uroczystości, która odbyła się na placu Farnym, uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, a także Dyrektor Szkoły Edyta Niemiec. Dla młodzieży było to niezwykle ważne i wzruszające wydarzenie — nie tylko cenne doświadczenie, lecz także początek drogi ku wymarzonej służbie w mundurze.
Dzień Kadeta obchodzony jest na pamiątkę bohaterskiego udział uczniów korpusu kadetów ze Lwowa i Modlina w III Powstaniu Śląskim. Święto zostało ustanowione przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku, aby uczcić młodych ochotników, którzy w 1921 roku walczyli o polskość Śląska w okolicach Góry Świętej Anny. Ich patriotyzm to wzór dla młodego pokolenia - co podkreślił Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji z Rzeszowa. Uroczystość zakończyła defilada i pokaz umiejętności zwycięzców Wojewódzkiego Przeglądu Musztry Paradnej w wykonaniu uczniów z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.






































