Technicy mechanicy z ZST na stażu w Niemczech

Materiał opracowany przez: Waldemar Radecki, •  opublikowano: 04 maja 2016

W dniach 07.03.2016-26.03.2016. I grupa uczniów odbyła staż w Niemczech w ramach projektu: "Kompetencje zawodowe – mój kapitał europejskiego sukcesu" finansowanego ze środków programu programu Erasmus+ (konkurs 2015 – Akcja 1.Mobilność uczniów i kadry). Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na praktykach w firmie "Hydraulik Markranstädt" grupy "Nussbaum" w Markranstädt w regionie Lipska.

Zdjęcie: erasmus_vitalis1.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis3.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis2.jpg

Celem grupy,w której w skład wchodziło 14 mechaników z klas II i III było pogłębienie umiejętności z zakresu programowania i obsługi maszyn sterowanych numerycznie. Tematyka wchodząca w zakres programu szkolenia:

  • Poznanie zasad DNC, CAP, CAQ;
  • Poznanie zasad programowania maszyn CNC;
  • Poznanie zasad programowania maszyn CNC zgodnie ze standardem DIN 66025;
  • Sposób funkcjonowania i rodzaje komputerowego sterowania numerycznego maszynami;
  • Obsługa maszyn CNC do sterowanej komputerowo obróbki metalu: frezarki i tokarki;
  • Analiza dokumentacji techniczno – projektowej

Zdjęcie: erasmus_vitalis8.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis6.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis7.jpg

Pozytywnie zostaliśmy zaskoczeni miejscem odbywania praktyk i ośrodkiem, gdzie mieszkaliśmy. Firma, w której odbywaliśmy praktykę zawodową znajdowała się w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Czas wolny wykorzystywaliśmy na gry i zwiedzanie. Zwiedzaliśmy Lipsk – okolice dworca głównego (centrum), urocze zakątki starego miasta, dawne budynki uniwersyteckie, historyczne miejsca związane z osobą Goethe’go, dawne zabudowania kupieckie, taras widokowy najwyższego budynku w Lipsku. Podczas pierwszego tygodnia byliśmy na jednodniowej wycieczce w Dreźnie, odwiedziliśmy manufakturę Volkswagena .

Zdjęcie: erasmus_vitalis9.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis4.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis10.jpg

Podczas kolejnych dwóch tygodni pojechaliśmy na 2 dniową wycieczkę do Berlina, byliśmy w ogrodzie zoologicznym w Lipsku oraz w Fabryce BMW oraz w salonie Mercedesa. Podczas pobytu w Berlinie zwiedzaliśmy miejsca takie jak nadrzeczne miejskie plaże, byliśmy pod siedzibą kanclerza Niemiec (Bundeskanzleramt). Następnie udaliśmy się pod gmach parlamentu (Reichstag). Przechodząc przez największy berliński park (Tiergarten) dotarliśmy do Bramy Branderburskiej (Branderburger Tor), następnie widzieliśmy kamienny pomnik holokaustu (Holocaust Mahnmal), Potsdamer Platz, gdzie zobaczyliśmy pozostałości zburzonego w 1989 roku muru berlińskiego (Berliner Mauer),Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum),centrum nauki (Science Center Spectrum) oraz Alexanderplatz i Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie). Podczas pobytu w Berlinie zwiedziliśmy także Muzeum Pergamonu (Pergamonmuseum), budynek czerwonego ratusza berlińskiego (Rotes Rathaus) i słynną wieżę telewizyjną (Fernsehturm).

Zdjęcie: erasmus_vitalis13.jpgZdjęcie: erasmus_vitalis12.jpg