Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Klasa Ic na wycieczce w Ciężkowicach

Opracowanie: Krzysztof Guzik, Józef Stalec. Opublikowano: 08 czerwca 2022r.

Przez Rezerwat "Skamieniałe Miasto"

31 maja uczniowie kl. Ic wraz z wychowawcą p. Krzysztofem Guzikiem oraz opiekunami p. Krzysztofem Gątarskim i p. Józefem Stalcem pojechali pociągiem na wycieczkę do Ciężkowic. Uczestnikom wycieczki towarzyszyła piękna pogoda i dobry humor, co jest podstawą każdego udanego wyjazdu!

Ciężkowice to niewielkie miasteczko na Pogórzu Ciężkowickim w Małopolsce, leżące 40 km na południe od Tarnowa. Najpierw uczestnicy wycieczki zapoznali się z ciekawą ekspozycją w multimedialnym Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków (w tym z najbogatszą kolekcją fauny Pogórza Ciężkowickiego), a następnie udali się na ciężkowicki rynek, gdzie stoi ratusz wybudowany w 1836 r. i pomnik o nazwie "Ławeczka Paderewskiego", wykonany jako odlew z brązu autorstwa artystki Ewy Fleszar. Odzwierciedla on naturalnej wielkości siedzącą postać Ignacego Jana Paderewskiego oraz fortepian.

Na bocznej ścianie instrumentu widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”. Ławeczka dzięki specjalnemu mechanizmowi odtwarza menuet C-dur opus 14, uważany za najpopularniejszy w dorobku Paderewskiego (oryginalne wykonanie artysty pochodzi z 1937 r.). Pomnik odsłonięto 3 maja 2018 dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Paderewski w Ciężkowicach założył m.in. oddział Ochotniczej Straży Pożarnej i odnowił stojącą w Rynku kapliczkę św. Floriana; wsparł finansowo budowę szkoły oraz remont kościoła parafialnego, dla którego ufundował dzwon św. Urbana. W 1898 kupił w rynku kamienicę i utworzył w niej Kasyno-Klub Inteligencji Obywatelskiej. W stronę tej właśnie kamienicy zwrócony jest pomnik.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Ciężkowic jest bez wątpienia Rezerwat Przyrody "Skamieniałe Miasto", utworzony w 1974 r. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać tu oraz powspinać się na niektóre skały o różnorodnych, fantastycznych kształtach, np. Borsuki, Piramidy, Piekło, Warownia, Ratusz, Orzeł, Pieczarki, Czarownica i inne. Na przykład Skałka z Krzyżem ma 9m wysokości i wchodząc na skałę należy zachować ostrożność tak, aby się nie zaklinować w pionowej szczelinie. Kilka lat temu jedna z turystek spędziła w szczelinie całą noc, zanim ją stamtąd wydobyto. Tym razem nikt z uczniów Ic nie utknął tu na dłużej! Dopełnieniem relacji z wycieczki niech będą zamieszczone zdjęcia.