Stopień kontrastu:

A A A A

Rozmiar czcionki:

A A A

Ikona kontaktu telefonicznego

+48 17 74-83-140

Ikona kontaktu emailowego

sekretariat@zst.resman.pl

Zespół Szkół Technicznych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Przyszłość kształcenia zawodowego - konferencja i podsumowanie rzeszowskiego projektu

Opracowanie: Jóżef Stalec. Opublikowano: 21 lutego 2024r.

W dniu 14 lutego br., podczas konferencji "Przyszłość kształcenia zawodowego w Polsce" w Centrum Kształcenia Zawodowego w Rzeszowie, podsumowano projekt pn. "Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy – edycja 2". Realizowany był on w latach 2021-2023 w rzeszowskich szkołach i placówkach kształcenia zawodowego, w tym - w naszym Zespole Szkół Technicznych i miał na celu podniesienie jakości oraz poprawę warunków kształcenia. Wartość projektu wyniosła prawie 5 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to niemal 4,5 mln zł (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego).

Przyszłość kształcenia zawodowego - konferencja i podsumowanie rzeszowskiego projektu Przyszłość kształcenia zawodowego - konferencja i podsumowanie rzeszowskiego projektu

W podsumowującym spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister edukacji Barbara Nowacka, podkarpaccy parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie - naszą szkołę reprezentowali Pani dyrektor Edyta Niemiec i Pan wicedyrektor Eugeniusz Bury. Pani minister Barbara Nowacka, zwracając się do uczestników spotkania, zauważyła m.in., że "Pokazujecie jak można budować nowoczesne szkolnictwo zawodowe (…). Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po skończeniu wielostopniowych studiów. Dobra praca jest tam, gdzie jest doby zawód, potrzebny na rynku pracy".

Szkoły zawodowe z Rzeszowa mogły podczas konferencji potwierdzić, jak tworzą nowoczesne szkolnictwo zawodowe, w którym najważniejsza jest praktyka i konkretne umiejętności. Zostały poproszone przez Panią minister o dalszą współpracę w jego tworzeniu, aby to szkolnictwo mogło odpowiadać na zapotrzebowanie coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Podczas podsumowania wspomnianego projektu nagrodzono szkolnych koordynatorów i osoby najbardziej zaangażowane w jego wdrożenie i prawidłowy przebieg, w tym Pana wicedyrektora Eugeniusza Burego, odpowiedzialnego za projekt w naszej szkole.