Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Freda Zinnemanna, wybitnego twórcy filmowego, który pochodził z Rzeszowa
11 grudnia 2023 roku młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami (pp. Katarzyna Książek, Grzegorz Musiał, Józef Stalec) uczestniczyła w odsłonięciu pamiątkowej tablicy słynnego reżysera amerykańskiego Freda Zinnemanna oraz w spotkaniu z jego synem Timem. Tablica, która znajduje się na fasadzie kamienicy nr 3 (obok miejskiego Ratusza), została wykonana z patynowanego metalu i ma kształt klatki taśmy filmowej, a w jej lewym górnym rogu znajduje się stara kamera.
Fred Zinnemann to hollywoodzki reżyser tak głośnych filmów, jak "W samo południe" (uroczystość rozpoczęła się o godz. 12), "Stąd do wieczności", "Dzień szakala" czy "Oto jest głowa zdrajcy". Urodził się 29 kwietnia 1907 r. w Rzeszowie w rodzinie żydowskiej i tu mieszkał do wybuchu I wojny światowej. Później studiował prawo w Wiedniu, by ostatecznie zająć się kinem i zdobyć czterokrotnie Oskara – najpoważniejszą nagrodę filmową. W 1929 roku wyemigrował do USA, co uratowało go przed holocaustem (jego rodzice nie przeżyli wojny). Sam reżyser zmarł 14 marca 1997 r. w Londynie, w wieku 89 lat.
Na uroczystość do Rzeszowa przyleciał z Los Angeles jedyny syn reżysera, który nie znał rzeszowskich korzeni swojego ojca: "Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być tutaj podczas tej bardzo ważnej ceremonii i zrozumieć moje własne korzenie i poznać miejsce, w którym urodził się mój ojciec. Jego historia jest ważna także dla mnie" - powiedział 83-letni Tim Zinnemann, filmowiec, fotograf, montażysta, producent filmowy. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, odbyło się w kinie „Zorza” spotkanie z nim, na które przyszli m.in. uczniowie rzeszowskich szkół, a poprowadził je Adam Głaczyński, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Gościowi zadano wiele pytań dotyczących ojca i jego samego, na scenie pojawiła się też dr Grażyna Bochenek, która zaprezentowała rzeszowskie ślady po Fredzie Zinnemannie, także jako autorka książki "Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie". Warto dodać, że w Rzeszowie, przy ul. Lisa Kuli, już w 2018 roku powstał mural, przedstawiający plakat z filmu "W samo południe", poświęcony słynnemu reżyserowi.